Kontuzje i urazy zdarzają się każdego dnia. Stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia oraz złamania mogą być efektem zbyt intensywnych ćwiczeń, poważnych kolizji drogowych czy poślizgnięcia się na ulicy. W każdym z tych wypadków odpowiednia rehabilitacja gwarantuje powrót do zdrowia i przywrócenie ruchowej sprawności organizmu.
Terapeutyczne metody rehabilitacji
Znaczenia rehabilitacji medycznej nie wolno lekceważyć. Właściwie dobrana rehabilitacja pozwala na powrót osiągnąć sprawność aparatu ruchu, umożliwia ponowną aktywność fizyczną. Wśród najczęstszych kontuzji wyróżnia się:
- uszkodzenia łąkotek, więzadeł,
- łokieć golfisty i tenisisty,
- bóle nadgarstka,
- uszkodzenia ścięgien.
Na kontuzje stawów i mięśni, a także obrzęki i zastoje limfatyczne, popularnością cieszy się rehabilitacja metodą kinesiotapingu. Uregulowanie napięcia mięśniowego oraz zredukowanie uczucia bólu to główne zalety kinesiotapingu. Metoda, która polega na oklejaniu specjalnymi plastrami wybranych części ciała, poprawia mikrokrążenie limfy i przywraca pełny zakres ruchu.
Przy zwalczaniu dolegliwości bólowych wysoką skutecznością odznacza się także rehabilitacja metodą manipulacji powięzi. Terapia manualna, znana na świecie dzięki włoskiej rodzinie Stecco, polega na manipulacji określonych punktów na ciele pacjenta. Praca na powięzi skutkuje rozluźnieniem mięśni, poprawia wydolność organizmu. Metoda manipulacji powięzi szczególnie polecana jest osobom po urazach ortopedycznych lub tym, które mierzą się z długotrwałym bólem.
Profesjonalna rehabilitacja to sprawdzona droga do odzyskania sprawności ruchowej. To, o czym przy rehabilitacji należy przede wszystkim pamiętać, to wytrwałość, a także regularność przeprowadzanych ćwiczeń i zabiegów.