Dzisiejsze tempo życia doprowadza do stresu i przyczynia się do powstania różnych dolegliwości, szczególnie z kręgosłupem, a także układem ruchu. Wpływ na taki stan rzeczy mają przede wszystkim różne kontuzje będące wynikiem aktywności fizycznej oraz długie przesiadywanie w jednej pozycji przed ekranem komputera. Działaniem, które skutecznie może sobie poradzić ze wskazanym problemem, jest terapia manualna. Na czym polega określone działanie lecznicze?
Czym jest terapia manualna?
Terapia manualna jest to technika fizjoterapeutyczna, która polega na zastosowaniu specjalnego masażu. Zadaniem wskazanej metody leczenia jest zapewnienie sprawności funkcjonowania układu ruchu. Pomaga w problemach z kręgosłupem i stawami. Dodatkowym elementem, który jest wykorzystywany to posługiwanie się przez terapeutę różnymi uchwytami oraz uciskami. Dzięki temu udaje się przywrócić odpowiednią ruchomość stawów. Co więcej, terapia manualna skutecznie uśmierza dolegliwości bólowe. Efekty prezentowanej czynności doceniane są przez ortopedię, reumatologię, neurologię, a ponadto rehabilitację. Wskazana procedura jest bardzo bezpieczna. Znaczną korzyścią jest również fakt, że dostosowywana jest indywidualnie do potrzeb określonej osoby.
Jakie techniki i w jakich przypadkach stosuje się terapię manualną?
Terapia manualna polega na zapewnieniu osobie, która ma problemy z układem ruchu ulgi przez stosowanie takich technik jak masaż, stretching, mobilizacja, neuromobilizacja oraz manipulacja. Jest ona zasadna w przypadku takich trudności jak ból kości ogonowej, części krzyżowej, lędźwiowej, przy rwie kulszowej, wadach postawy oraz wielu innych dolegliwościach zdrowotnych.
Terapia manualna jest bardzo bezpieczna, jednakże tutaj także należy wskazać pewne przeciwwskazania. Należy z niej zrezygnować przy zaawansowanej osteoporozie, czynnych żylakach odbytu, czy problemach z krzepliwością krwi.