Jak radzić sobie z bólami kręgosłupa?

Ból kręgosłupa to często spotykana przypadłość. Może wynikać z siedzącego trybu życia, nieprawidłowej postawy ciała, nadwagi oraz nadwyrężenia mięśni. Bez względu na przyczynę, ból kręgosłupa zdecydowanie utrudnia codzienną aktywność, ogranicza zakres ruchu. Jak zatem znaleźć skuteczną metodę na jego ból?

Skuteczne metody terapeutyczne

Sprawny kręgosłup przekłada się na funkcjonowanie całego organizmu. Odpowiednia profilaktyka – ćwiczenia, umiejętne rozładowywanie stresu, zbilansowana dieta – wpływa na jego kondycję. Jeśli jednak kręgosłup dokucza, a dotychczasowe działania okazały się niewystarczające, przydatna okaże się profesjonalna pomoc.
W leczeniu bólów kręgosłupa warto rozważyć takie metody terapeutyczne jak:

  • kinesiotaping,
  • terapia przeciwobrzękowa,
  • terapia tkanek miękkich,
  • manipulacja powięzi.

Kinesiotaping polega na oklejaniu specjalnymi taśmami różnych części ciała. Metoda ta wykorzystywana jest w wypadku kontuzji, naciągniętych i nadwyrężonych mięśni. Kinesiotaping zmniejsza odczuwanie bólu, wspiera stawy, wspomaga regenerację organizmu. Działa także na układ limfatyczny, redukuje napięcie.

Kompleksowa terapia przeciwobrzękowa poprawia zakres ruchu, wpływa na odpowiednią pracę układu limfatycznego. Poprzez uciskanie tkanki zwiększa się wydolność transportowa systemu naczyń limfatycznych, co skutkuje szybkim powrotem do formy.

Na usunięcie napięcia w tkankach oraz zlikwidowanie zrostów stosuje się terapię tkanek miękkich. Poprzez zastosowanie m.in. techniki aktywnego rozluźniania oraz masażu tkanek głębokich poprawia się giętkość mięśni oraz płynność ruchu.

Manipulacja powięzi, czyli manipulacja określonych punktów w ciele, zwalcza dolegliwości bólowe, dysfunkcje narządów ruchu.

Wróć do bloga